Gorące tematy: COVID-NEWS Antypartia Ruch Oporu 2020 Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
62 posty 499 komentarzy

Slav

Slav - Każdy żyje we współczesnym świecie.

"Dmowski musi nadejść"

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Naród Polski katolicyzmem stoi - to truizm

Wiemy z doświadczeń codziennego życia a także z mediów, że religijnośc Polaków słabnie.  Z każdym rokiem liczba powołań spada, spada też liczba praktykujących katolików.  To co się ostaje nie jest już katolicyzmem najwyższej próby. To katolicyzm ludowy, odpustowy, zaściankowy, płytki. Osłabianie katolicyzmu to osłabianie narodowej tożsamości, dotychczas nierozerwanie związanej z Kościołem. A przecież jako katolicy jesteśmy nadal częścią Kościoła, częścią cywilizacji europejskiej wzniesionej na fundamencie chrześcijaństwa. W demokratycznym świecie taki naród ma prawo do politycznej:  narodowej i katolickiej reprezentacji. W przeszłości taką reprezentacją była Narodowa Demokracja i jej młodsze odłamy. Po wojnie jak grzybki po deszczu wzeszły różne środowiska tzw. katolików świeckich; PAXy, ZNAKi, KIKi i inne.

Komu potrzebne było to pośrednictwo między Kościołem Katolickim a Społeczeństwem? Przecież nie Kościołowi, który miał bezpośredni kontakt z ludźmi poprzez parafie pokrywające ściśle cały Kraj!

Te stowarzyszenia, związki, instytuty, koncesję na działalność otrzymały od ówczesnych komunistycznych władz i były kontrolowane przez służby bezpieczeństwa. Zarówno władza jak i bezpieka była legitymizowana przez Sowietów a jej trzon personalny tworzyli żydzi. Podobnie działo się się w owych stowarzyszeniach wyskrobanych na katolickie, których kadry zasilali agenci bezpieki, żydzi, filosemici, szabes goje i nominalni katolicy. Katolicki Uniwersytet Lubelski reaktywowany po wojnie był tylko z nazwy katolicki, choć ich wielce utytułowani profesorowie obnosili się ze swoim katolicyzmem jak z togami i insygniami akademickiej władzy. Jednakowoż KUL był centralnym ośrodkiem i bazą masonerii polskiej. Kardynał Sapieha znał prawdę i ubolewał, że KUL to wylęgarnia fałszerzy historii Kościoła Katolickiego, nie mająca już nic z Kościołem wspólnego. Z uczelnią byli związani najwięksi agencji i wrogowie katolicyzmu.

Katolickim z nazwy był także "Tygodnik Powszechny" fukcjonujący na podstawie licencji otrzymanej od Jakuba Bermana. Pod przykrywką artykułów pełnych uczuć religijnych, cytatów z Pisma Świętego, wypowiedzi hierarchów Kościoła, funkcjonowała ważna ekspozytura masońska i centrala konspiracji zydowskiej. Niektórzy nawet nie udawali katolików, niektórzy udawali i byli nawet w tym gorliwi,  a niektórzy okazywali się homoseksualistami, lesbijkami i agentami obcych wywiadów. "Tygodnik Powszechny" jako rozsadnik żydowskich, antypolskich i antykatolickich idei był powiązany nie tylko z KUL, ale przede wszystkim ze Społecznym Instytutem Wydawniczym ZNAK, Wydawnictwem "Znak" oraz "Więzi" w których pracowały zespoły złożone z tych samych ludzi. Pośród słusznych i szlachetnych treści, sączono truciznę niczym kroplówkę i powoli ale nieustannie przez dziesiątki lat wtłaczano do katolickich umysłów, niejako bez ich wiedzy i zgody, niczym wypłaty, naiwnie broniącym się agentom bezpieki.
Jak to napisał kiedyś Krzysztof Kozłowski z-ca redaktora naczelnego "Tygodnika Powszechnego": "Do zadań pisma - zadań wygórowanych może, niemniej realnych i koniecznych - należy, by reprezentowany przez nas katolicyzm stał się ostoją polskiego intelektualizmu, tak jak był zawsze i jest ostoją bytu narodowego".
 
Zaiste, cel został osiągnięty i jest jak jest: jaki intelektualizm polski, taki byt narodowy! To dzięki temu "intelektualnemu" pośrednictwu tkwimy nadal nieomalże w rzeczywistości PRL.
 
Dlatego niezmiernie ożywczo zabrzmiało: "Dmowski musi nadejść" - napisane w 2010 roku przez Rafała A. Ziemkiewicza w "Myślach nowoczesnego endeka".
A zatem, gdy przyjdzie nam odbudowywać narodową suwerennność , to powrót do endeckich idei będzie nieukniony, bo "nikt  w Polsce nie dorobił się szkoły myślenia o Narodzie, dla Narodu i w kategoriach Narodu, poza endecją" (Ziemkiewicz, tamże).
 
W tym momencie dziejowym w którym tkwimy, rozwiązań politycznych dobrych dla Polski należy szukać z dala od idei reprezentowanych przez obecny establishment trzymający się władzy. Rozwiązanie sytuacji mogą znależć politycy pokroju Dmowskiego, Balickiego czy Popławskiego. Im jednak przyszło działać w epoce upadku imperiów. My zaś żyjemy w epoce globalizowanego świata. A na takie czasy dobry byłby nowy Piasecki. 
Bolesław Piasecki. 
 
Piszę te słowa w kontekscie zbiżających się wyborów i triumfalizmu merdiów głównego ścieku podnoszonego wobec partii Razem i jego lidera Ariela...tfu, Adriana Zandberga. Jak bowiem mawiał klasyk demokracji i największy w dziejach językoznawca  Josif Wisarionowicz Stalin: "nieważne kto głosuje, ważne kto liczy głosy". Aliści największy w Polsce znawca pism klasyka i jego spiżowych sentencji, Stanisław Michalkiewicz, wykrył jeszcze jedną zależność: "jeszcze ważniejsze od tego, kto liczy głosy jest przygotowanie wyborczej alternatywy".
 
"Prawidłowo przygotowaną alternatywę możemy poznać po tym, że bez względu na to, kto wybory wygra, będą one wygrane" (Najwyższy Czas Nr 43).
 
 Po wyborach okaże się czy przygotowana alternatywa wyborcza w postaci partii Razem i jej lidera stanie się alternatywą wygraną.

KOMENTARZE

 • takie tam
  Mało jest świadomych patriotycznie Polaków, którzy wiedzę o środowisku budują z dala od mass-mediów. Nie ma się co dziwić, bo obecne „elity materialne” i biedota rzadko pochodzą z rodzin o tradycjach patriotycznych i żyją wg zasady” tam moja ojczyzna gdzie moje pieniądze”. Na razie to katolicy są zagospodarowani przez obcych, którzy rozdają słodycze i paciorki .To jest wpływ mass-mediów , kogo nie ma w mass-mediach ten nie istnieje. Można temu zaradzić poprzez akcję społeczną piętnującą i ośmieszającą mass-media, musi to być akcja oddolna na poziomie rodziny , znajomych ,przy jednoczesnej promocji nowych źródeł informacji . Odsuniecie chociaż części Polaków od złego wpływu propagandy zaowocowałoby rozbudzeniem ducha narodu i jego przekierowanie . Jako wierzący i praktykujący katolik , ze smutkiem musze powiedzieć że przeprowadzenie takiej akcji z hierarchami KK wydaje mi się niemożliwe. To jest praca dla takich ludzi jak użytkownicy tego portalu, pozostaje tylko kwesta organizacji .

  Pozdrawiam ,
 • @Autor
  fajny tekst..ale to manipulacja!! cel: przybić do nazwiska Dmowski katolicyzm, ale to kłamstwo!! tak jak to Sendecki robi, że endekiem jest, nosi krzyż i Dmowskiego w to miesza.. to jest KUREWSTWO!!!!!!!

  ne chce mi się szukać, ale z pamięci mniej więcej tak to brzmiało:
  "Naród polski jest chrześcijański i należy to szanować"
  Dmowski nie był katolikiem, ale szanował większość Polaków..

  Czy dobrze, czy źle, to wymagało by notki, na którą nie mam czasu ani ochoty..

  Pozdrawiam
 • @wk..ny 22:09:05
  Slav znowu stanął na wysokości zadania. +5

  Co do Zandberga, to wiemy już, że to programowy krwiopijca (prosto z Manifestu Komunistycznego promuje "wysoki podatek progresywny"), syjonista, SOCJALISTA, i nowy idol żydowskich mediów. ADRIAN ZANDBERG jest doktorem historii i wykładowcą w Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych w Warszawie, w której to rektorem jest ojciec Barbary Nowackiej, a sama Nowacka jest Kanclerzem uczelni oraz liderką Zjednoczonej Lewicy.

  DMOWSKI we własnych słowach:
  "Gdybyśmy byli podobni do dzisiejszych Włoch, gdybyśmy mieli taką organizację jak faszyzm, gdybyśmy wreszcie mieli Mussoliniego (przywódcę Włoskiej Partii Socjalistycznej), największego niewątpliwie człowieka w dzisiejszej Europie, niczego więcej nie byłoby nam potrzeba."
  "Katolicyzm nie jest dodatkiem do polskości, zabarwieniem jej na pewien sposób, ale tkwi w jej istocie, w znacznej mierze stanowi jej istotę. Usiłowanie oddzielenia u nas katolicyzmu od polskości, oderwania narodu od religii i od Kościoła, jest niszczeniem samej istoty narodu."

  Katolicy stanowią 98% polskiego narodu.

  Co łączy Dmowskiego z Zandbergiem? SOCJALIZM.

  Co oddziela Kosiura od Dmowskiego i Sendeckiego? Katolicyzm.
 • Wiekszosc obstawia zwyciezce...............
  Zycie ma swoje materialne wymogi i wiekszosc woli zawsze sie opowiadziec za ewentualnym zwyciezca, w tej ostatecznej rozgrywce jaka sie juz toczy na arenie geopolityki [jest taki film ,,End Game,,] z tej prostej przyczyny ze istnieje obawa ze zwyciezca podda represji tych którzy popierali siły przeciwne dochodzi tez utrata pozycji ,wpływów , korzysci finansowych i materialnych. słowem całe bezpieczenstwo socjalne mogło by lec w gruzach. Wiec ci u góry i ci z dołu wola popierac na dzis silniejszego i tego kto wiecej placi , to jest siły zachodu. Niema znaczenia ze koncepcja Dmowskiego jest jedyna logiczna alternatywa dla istnienia polski. i fizycznego trwania przyszłych pokolen polaków , wyksztalciuch który otrzyma powiedzmy cos kolo 5 tysiecy zl miesiecznie nie bedzie szukal długofalowych alternatyw dla siebie i swoich dzieci ,wazne ze dzis za słuzbe dla korporacji moze kupic na raty elegancki samochod,dla takiego zadowolonego z siebie goscia myslenie w kategoriach koncepcji dłuzszych niz czas posiadania obecnego modelu samochodu to głupota i brak zyciowego realizmu.[czesta rozrywka takich wyksztalciuchow jest ogladanie bajek dla dzieci na maksymalnie duzym ekranie najlepiej na cala sciane ,bylem swiadkiem].[troche zlosliwosci nie zaszkodzi moze kogos to ruszy,,] Ale czy tylko oni taki pryncypialny krotkowzroczny dla siebie punkt widzenia przyjeli,nigdy by nie przypuszczal ze braku politycznego długofalowego realizmu zabraknie komu jak komu ale wlasnie panu Władysławowi Michalkiewiczowi, byłem kiedys na spotkaniu z nim i powiedziałem ze Dmowski byl zwolennikiem sojuszu z Rosją,Pan Michałkiewicz ostro zreagował całkowicie próbujac zdewaluowac taka teze Poobnie gwaltownie poparla go osoba z sali z opcji politycznej rosji nie lubiacej i to przynajmniej rozumiem niechec bez logiki to cos co mozna zrozumiec ,nie pamietalem zródla wiec spór sobie odpusciłem[ Roman Dmowski 1907r ,,Rosja i Niemcy a sprawa Polska,,] dzis móglbym przyjac ze pan Michałkiewicz wtedy stawial na siły zachodu, tylko czy było to stawianie na prawde czy tez na polityczna poprawnosc... Coz moze czas zmieni tez myslenie naszych opiniotworczych elit.........
 • @wk..ny 22:09:05
  Dmowski pochodził z zubożałej rodziny ziemiańskiej i w domu odebrał tradycyjne wychowanie katolickie. Całe życie był katolikiem z tym, że jako przyrodnik z wykształcenia kultywował modny w okresie pozytywizmu racjonalizm naukowy. Zatem długo był katolikiem niepraktykującym. Jednak dwa lata przed śmiercią powrócił do praktyk religijnych. Jako że był znanym politykiem, chociaż nie znano go osobiście, to plotkowano o nim, że się nawrócił na katolicyzm z ateizmu. A to nie jest prawda. Jednak niektórzy dawali temu wiarę, nawet hierarchowie kościelni. Jak zaczęto go oglądać co niedziela w kościele, to kradynał Hlond o nim żartował, że nie nawrócił się do końca, bo przychodzi tylko na mszę poranną podczas gdy powinien przychodzić na sumę, która była wówczas ważniejszym najbożeństwem niż msza poranna.
 • kościół katolicki w Polsce to pasożyt
  kościół katolicki w Polsce to pasożyt ze skłonnością do działalności agenturalnej na rzecz obcych państw

  więcej zrobił dla kraju złego niż dobrego
  mit o przetrwaniu polskości dzięki kościołowi katolickiemu to zwykły bzdet
 • @Zdzich 22:54:40
  dziękuję za przytoczenie:
  Katolicyzm nie jest dodatkiem do polskości, zabarwieniem jej na pewien sposób, ale tkwi w jej istocie, w znacznej mierze stanowi jej istotę. Usiłowanie oddzielenia u nas katolicyzmu od polskości, oderwania narodu od religii i od Kościoła, jest niszczeniem samej istoty narodu.

  Wynika z tego, że Dmowski z krzyżem nie biegał, ale jako polityk nie chciał stracić elektoratu.. Bieganie z krzyżem pod pomnikiem Dmowskiego jest manipulacją tak wielką, jak twierdzenie, że w Polsce jest 98% katolików!!

  Jak należy stworzyć metodologię liczenia?
  - ludzie ochrzczeni - ja jestem przykładem błędnej metodologii
  - ludzie uczęszczający na msze i przystępujący do komunii - w miarę miarodajny wskaźnik
  -ludzie chcący się dobrowolnie opodatkować na rzecz kościoła - moim zdaniem najlepszy wskaźnik.
  Na dziś wygląda to tak: "kto jest przeciw, niech podniesie rękę", a gdyby było: "kto jest za, niech zapłaci" różnica jest diametralna i tego kościół boi się..

  Polacy są zkatoliczeni, to że ubierają choinkę i przychodzi czerwony mikołaj z reklam coca-coli to nie ma nic wspólnego z chrześcijaństwem..

  Dobranoc
 • @wk..ny 23:20:53
  Domowski był Katolikiem i 98% Polaków deklaruje się jako Katolicy.
  Czy praktykujący, czy nie, oraz jak często praktykujący - w tej statystyce nie ma znaczenia.
  Czy ich tradycje, mowa, i zachowanie mają coś wspólnego z Chrześcijaństwem, to ich osobista sprawa. Za to każdy odpowie przed Bogiem. Nam nie jest dane osądzać, gdyż .. my też nie jesteśmy bez grzechu. Zwłaszcza w tych sprawach.
 • Inne z wypowiedzi Polskiego Socjalisty Dmowskiego:
  1. Państwo polskie jest państwem katolickim. Nie jest nim tylko dlatego, że ogromna większość jego ludności jest katolicką, i nie jest katolickim w takim czy innym procencie. Z naszego stanowiska jest ono katolickim w pełni znaczenia tego wyrazu, bo państwo nasze jest państwem narodowym, a naród nasz jest narodem katolickim. To stanowisko pociąga za sobą poważne konsekwencje. Wynika z niego, że prawa państwowe gwarantują wszystkim wyznaniom swobodę, ale religią panującą, której zasadami kieruje się ustawodawstwo państwa, jest religia katolicka, i Kościół katolicki jest wyrazicielem strony religijnej w funkcjach państwowych. Mamy w łonie naszego narodu niekatolików, mamy ich wśród najbardziej świadomych i najlepiej spełniających obowiązki polskie członków narodu. Ci wszakże rozumieją, że Polska jest krajem katolickim i postępowanie swoje do tego stosują. Naród polski w znaczeniu ściślejszym, obejmującym świadome swych obowiązków i swej odpowiedzialności żywioły, nie odmawia swoim członkom prawa do wierzenia w co innego, niż wierzą katolicy, do praktykowania innej religii, ale nie przyznaje im prawa do prowadzenia polityki, niezgodnej z charakterem i potrzebami katolickimi narodu, lub przeciw katolickiej.

  2. Polityka narodu katolickiego musi być szczerze katolicka, to znaczy, że religia, jej rozwój i siła musi być uważana za cel, że nie można jej używać za środek do innych celów, nic wspólnego z nią nie mających.

  3. Polska beż Żydów, byłaby jak zupa bez pieprzu – bez smaku."

  - Źródło: Kościół, naród i państwo, 1927

  Pozostaje kwestia: Czy możemy ufać socjalistom?
 • @Zdzich 00:35:51
  Jeszcze trochę a ogłosisz, że Dmowski był nazistą! No bo, skoro był narodowym demokratą, socjalistą, to skrót sam się narzuca. Być może należysz do tych który uważają że socjalizm i demokracja to określenia tożsame. A więc można walić w Dowskiego tą inwektywą. Dmowski był demokratą, a każdy demokrata jest trochę socjalistą. Nawet Korwin-Mikke był socjalistą czego nie kryje, posługując się przy okazji sentencją: kto za młodu nie był socjalistą, ten na starość jest łajdakiem. Przez socjalizm trzeba przejść, ale nie można być socjalistą przez całe życie. Dmowski nie był. On był zwolennikiem państwa demokratycznego w którym suwerenem jest naród. Naród Polski! Takie państwo może być demokratyczne, ale nie socjalistyczne. Socjal w takim państwie jest, ale nie zajmuje się nim rząd za pieniądze podatników. Socjal funkcjonuje na poziomie społecznym i jest realizowany poprzez różne fundacje, związki zawodowe, organizacje charytatywne ewentualnie na poziomie samorządowym.
  Zauważyłem, że na tym portalu jest wielu z gotowymi receptami na na naprawę państwa, ale nierozłącznym czynnikiem tych koncepcji jest socjalizm, niestety.
 • @Slav 11:05:06
  Związki zawodowe toż to czysty socjalizm..
  Socjalizm - społeczeństwo jest najważniejsze.
  Niestety socjalizm jest utożsamiany z rozdawnictwem, a tu chodzi tylko o podmiotowość społeczeństwa, a nie przedmiotowość jak w kapitaliźmie gdzie człowiek jest tylko rekordem w tabelce excela.

  Ma Pan niestety umysł zawładnięty żydowskimi dogmatami, gdzie narodowy socjalizm jest hitleryzmem, a syjonizm będący tym samym jest dobry.. Olejmy żydowską moralność Kalego i twórzmy coś polskiego bez Marxa i Hitlera..
 • @wk..ny 12:09:25
  Jesteś pan w błędzie.
  W socjalizmie najważniejsza jest partia a nie społeczeństwo. Partia to po łacinie: część. A więc tylko część tego społeczeństwa jest ważna , trzeba też dodać, że ta część jest też częściowo etnicznie obca. Związki zawodowe istnieją od zarania i nie są pomysłem socjalistycznym. Pierwszymi związkami na ziemiach polskich były sejmiki ziemskie wywodzące się z sejmików Urzędników Ziemi, na które z czasem zaczęła przybywać szlachta. W państwie demokratycznym naród ma prawo do wolnego zrzeszania się w różne organizacje, także w związki zawodowe. Nawet w demokracji jeden człowiek ma słabą siłę przebicia. Dopiero organizacja tworzy siłę nacisku, która nieustannie ma przypominać rządowi, kto w kraju jest suwerenem. O żydowskim wpływie na polskie umysły jest ta notka którą wyżej napisałem. Mam wrażenie że pan jej nie czytał skupiając się wyłącznie na komentarzach. Na tym tle wysnuwam wniosek, że to pan a nie ja ma "umysł zawładniety żydowskimi dogmatami".
 • @Slav 13:20:58
  Tekst czytałem.. katolicyzm nie jest spoiwem narodu, jest to swoistego rodzaju poganochrześcijaństwo zaimplikowane Słowianom, aby było bardziej znośne, co nie zmienia faktu, że jest to wiara w żydowskiego buka..
  Za czasów Dmowskiego wyglądało to inaczej niż teraz, ludzie byli bardziej zindoktrynowani, a pójście do kościoła to była jedyna okazja aby spotkać się z ludźmi (zwłaszcza na wsi). Ja w zasadzie Dmowskiego szanuję i podziwiam za stosunek do problemu żydowskiego, tylko tyle, na gospodarce to on nie znał się, a na pewno nie na goswpodarce w realiach XXIw.

  "W socjalizmie najważniejsza jest partia"; tu nie chodzi o socjalizm, partia najważniejsza jest w dymokracji parlamentarnej, gdzie urzędnik nie odpowiada przed wyborcami, nie ma referend. Ja powtarzam, że ustrój narodowo socjalistyczny należy stworzyć od nowa, a Pan mi z doświadczeniami PZPR wyskakujesz.

  Historię należy znać i wyciągać z niej wnioski.. obecnie wnioskuję, że należy stworzyć system, który w nazwie nie będzie miał nic co już było; socjalizm, liberalizm, demokracja, monarchia, kapitalizm, komunizm itd..
  ale może ze wszystkiego wyłuskać co najlepsze, przynajmniej nikt nie powie, że to jakiś żyd wymyślił.. nawet nazwę "narodowy" można zastąpić; "polski"..

  problemem demokracji nie jest ustrój gospodarczy, a ludzie; ci wybierani jak i wybierający jak brak interakcji pomiędzy nimi, przejrzystości działań, suweren musi mieć świadomość swej roli, a także narzędzia do kontroli i karania wybrańców.. socjalizm nie ma z tym nic wspólnego, skurwiałe służby, sądy, konstytucja; czyli ludzie, a że w Polsce ci ludzie to w większości żydzi, to problem jest jeszcze większy..
 • @wk..ny 13:56:53
  Wysyłasz Waść sprzeczne z sobą sygnały.

  //...że należy stworzyć system, który w nazwie nie będzie miał nic co już było; socjalizm, liberalizm, demokracja, monarchia, kapitalizm, komunizm itd..//

  A wcześniej:
  //Ja powtarzam, że ustrój narodowo socjalistyczny należy stworzyć od nowa...//

  Roman Dmowski o socjaliźmie nie majaczył a już o ustroju narodowo socjalistycznym w szczególności. Historia notuje przykłady nienawiści narodowców do socjalistów. Nie mówiąc już o samym Dmowskim, który nienawidził szczerze socjalisty Piłsudskiego. Religiusz Niewiadomski narodowiec zastrzelił Gabriela Narutowicza socjalistę, wybranego na prezydenta Polski między innymi głosami żydów.

  //Dajcie mi punkt oparcia a poruszę Ziemię// - to powiedział Archimedes, znany szczególnie z Prawa Archimedesa o wyporności wody.

  Roman Dmowski nie oparł swej myśli politycznej o Marksizm, ani o Leninizm, ani o inne totalitarne teorie. Owszem, miał pewne sympatie do faszyzmu, ale tylko z powodu jego narodowo-katolickiego charakteru. I z zazdrości wobec Włoch, bowiem szczęsliwe jest państwo, które ma na swoim terytorium centralę regilijną. Niestety, Stolica Apostolska nie miała zamiaru przenieś się do Polski, ale i tak Roman Dmowski znalazł ostatecznie swój punkt oparcia w Kościele Katolickim.
  Dzieło jego nie skończone a powrót do jego myśli niewątpliwie poruszy - może nie Ziemię - ale Polskę na pewno.
  -----------------------------------------------------------------------------------
  Ja nie podziwiam stosunku Dmowskiego do problemu żydowskiego, szczególnie że z jego narodowego punktu widzenia, który podzielam, położenie żydów w odbudowanej Polsce było jasno nakreślone niezależnie od tego co on o żydach osobiście myślał. Kierowani duchem żydowskim nie byli oni zdolni do asymilacji, do rozumienia interesu narodowego polskiego, więc nie mogą mieć oni żadnego wpływu na to życie i prawa do udziału w rządzie Rzeczpospolitej. Ale jako mniejszość narodowa, jak najbardziej powinna pozostać pod opieką państwa, posiadać prawo do życia zgodnie ze swoimi zwyczajami i religią, do zrzeszania się w swoje organizacje, prowadzić działalność gospodarczą, mieć swoje przedstawicielstwo w sejmie.

  Gdyby nie ten postulowany przez pana narodowy socjalizm, to pozostałe postulaty z pominięciem rozwojenia jaźni, byłyby godne rozważenia
  Wszystko już było więc precz z socjalizmem, liberalizmem, demokracją, monarchią, kapitalizmem, komunizmem itd.
  Zaraz zaraz, a czego jeszczo nie było?
  Teokracji?
 • takie tam przemyślenia
  Nie wiem, może walne totalnego niewypała, ale po tym co tu przeczytałem, to Pan Grzegorz Braun skojarzył mi się z naszym bohaterem narodowym . Wiem że to głupie , ale tak jakoś z serca popłynęło .
  Dzięki komentarzom zdobyłem pewną wiedze o Romanie Dmowskim, za co wszystkim komentującym i autorowi dziękuję .

  Pozdrawiam,
 • Kochani!
  Jak widać z powyzszych dyskusji, opinie n.t. czym socjalizm był, jest, i czym mógłby być doprowadzają tylko do kłótni.
  Jak wiemy i pamiętamy praktycznie, od czasu Rewolucji Bolszewickiej, ustrój socjalistyczny polega na DYKTATURZE wiecznie rosnącego rzadu, ktory żyje za pieniądze podatników. Obiecany "socjal" jest realizowany poprzez mnożące sie urzedy biurokratów, ktorzy również żyją za pieniądze podatników. Obecnie Sektor Państwowy (żyjący za pieniądze podatników) siegnąl 70% spoleczenstwa, w ktorym zarabiający własne pieniądze Sektor Prywatny to tylko 30%.
  80% tego socjalistycznego rządu to Żydzi i ich Użyteczni Idioci, czyli Syjoniści! Głosują automatycznie na swoich, podczas gdy mniejszość narodowa bojkotuje wybory - co nie ma żadnego znaczenia dla ich wyniku. Uczciwi ludzie N-I-G-D-Y nie wygrają w tym systemie!
  Ten ich system nazywa się DEMOKRACJA.
  Co ja myślę n.t. Demokracji jest tutaj: http://zdzich.neon24.pl/post/104650,demokracja.
  Nie ma to nic wspólnego z religią, która również stala się tytulem manipulacji "ludzi wybranych". Np. wice-prez. USA, Joe Biden, mówi o sobie, że jest Katolikiem, podczas gdy praktycznie jest większym Izraelczykiem niż jego pracowawca Netanjahu.

  Ja bym tak pierd...ną tą całą demokracja socjalistyczną i zaczął od nowa wprowadzając (być może rewolucyjnie) nową prawdziwie-konserwatywną i oficjalnie anty-syjonistyczną partię polityczną, która zawalczy o Konstytucyjną Republikę Polski - kraj prawa równego dla wszystkich.
  Obawiam się, że DMOWSKI MUSI ODEJŚĆ. Poszukajmy innych bohaterów.
 • @Zdzich 17:54:42
  "Ja bym tak pierd...ną tą całą demokracja socjalistyczną i zaczął od nowa wprowadzając (być może rewolucyjnie) nową prawdziwie-konserwatywną i oficjalnie anty-syjonistyczną partię polityczną, która zawalczy o Konstytucyjną Republikę Polski - kraj prawa równego dla wszystkich"

  To jest to!

  pozdrawiam,
 • Jaka orientacje Dmowski obrał by dzis.....
  Jednym z istotniejszych momentów w mysli politycznej Dmowskiego była orientacja wschodnia,,stawianie na dobre relacje z Rosja wrecz mozna mówic o sojuszu z tym panstwem,tak tez stwierdza wielu analitykow mysli Dmowskiego. po analizie jego prac Kierunek orientacjii w tworzeniu sojuszy gwarantujacych mozliwie maxymalna suwerennosc w odniesieniu do koncepcji Dmowskiego to kwestia zasadnicza ,pominieta jakos w tej dyskusji, dzis Dmowski gdyby zył bogatszy o wiedze co zachod zrobił z polska gospodarka i spoleczenstwem i ku czemu zmierza caly ten proces z cała pewnoscia parł by do przeorientowania polskiej polityki w kierunku Rosji. i jestem przekonany ze aspekt religijny byłby kwestia drugorzedna w decydowaniu o tym. co nie znaczy ze chciałby naruszac status xwo w tym temacie ..Po dojsciu bolszewikow do wladzy Dmowski zmienil swoje stanowisko,mówiac o prorosyjskiej opcji mowimy o okresie przed 1917 r gdy Rosja była suwerennym panstwem żadzonym przez legalny rzad Romanowów . Czy taka opcja zmiany sojuszy dzis jest mozliwa , nalezy w to watpic ,poniewaz Polska zostala omotana i spetana systemem zaleznosci na kazdym poziomie swego jestestwa ,nawet obywatele polski,znajdujac prace na zachodzie stali sie jednym z elementow spetania bo gdy od teg zalezy codzienny byt rodziny trudno sie z tego wyzwolic czy szukac lepszych alternatyw . Na dzis Dmowski stal by przed sytuacja analogiczna jaka była za jego zycia to znaczy braku polskiej panstwowosci w sytuacji gdy naród pozbawiono podmiotowosci a panstwo nie jest suwerenne w decydowaniu o swym losie. W czasach Dmowskiego splot uwarunkowan zwiazanych z konsekwencjami w I ws pozwolił mu na działanie w odtworzenie Polski jako wolnego panstwa [byla tez taka wola nieformalnych stróktor zapewne lub tez i one byly pod naciskiem biezacych zdazen ze to zaakceptowały ]. Dzis działania w tym kierunku sa niemozliwe poniewarz zawarto szereg sojuszy okreslajacych status xwo które sa w obecnej chwili nie do ruszenia bo niema sił politycznych tak ukierunkowanych[ no chyba ze nieliczny[ byc moze tylko na dzis ] ruch partia ,,Zmiana,,] a same spoleczenstwo jako calosc w chwili obecnej nie jest zdolne do takiego przewartosciowania pozatym trzeba ten stan zniewolenia rozpatrywac rownolegle z systemem uzaleznienia ekonomicznego ktore jest duzo bardziej wiazace niz opcja polityczna[przejeto i zniszczono infrastrukture gospodarcza Polski ] W obecnej sytuacji Dmowski bylby w sytuacji jaka mial przed 1917 r oczekajac az splot uwarunkowan polózni istniejace wiezy. i umozliwi[ o ile te nowe okolicznosci na cos takiego pozwolą] zmiane sytuacji . Koncepcja swiata bez granic jaka chca narzucic obecnie tworcy spoleczenstwa otwartego w ramach ktorego umiejscowione sa takie przejsciowe durze struktury jak unia europejska to piekna ideja ale na tym poziomie swiadomosci jaka ma ludzkosc jako calosc to krok do globalnej tyrani i uklad ten jaki jest pomimo trudnosci rozwiazania wielu problemow globalnych wydaje sie lepszy od tego co chca wymusic piewcy ,,demokracji i wolnosci ,, W kazdym razie wglad Edgara Cayce jaki nieraz polecalem[edgar cayce rosja i usa] jest jakims promykiem ze taka sytuacja mozliwosci zmiany moze zaistniec,wtedy od postawy polskiego spoleczenstwa bedzie zalezec czy te szanse wykorzystamy.
 • @Zorion 20:51:15
  Popieram. Helena
 • @Zdzich 22:54:40
  Serdecznie Cię pozdrawiam- pamiętam.
  //Co łączy Dmowskiego z Zandbergiem? SOCJALIZM.

  Co oddziela Kosiura od Dmowskiego i Sendeckiego? Katolicyzm.//
  Bardzo dobre spostrzeżenie :))
 • @slav
  piszesz ,,On był zwolennikiem państwa demokratycznego w którym suwerenem jest naród. Naród Polski! Takie państwo może być demokratyczne, ale nie socjalistycznym. ,, Mysle ze jest to bledne myslenie w rozwoju cywilizacji procesy nowoczesnej efektywnej produkcji wytworow materialnych ,jesli maja sluzyc calosci nie moga by w dyzpozycji systemu opartego o indywidualny interes wynikajacy z egoizmu ktorym wszyscy jestesmy obciazeni [ ,poniewaz perspektywa interesu jednostki pomija interes calosci. Mysle ze bardzo dobrym przykladem moze byc to co stworzył Kadafi w Libi patrz ,,ostatnie slowa kadafiego,, to jest argument na niepoprawnosc takiego stwierdzenia jakie zaprezentowales, Obecny stan posiadania i mozliwosci cywilizacji to praca tysiecy pokolen i ich pracy przykładowy kapitalista czy przedsiebiorca najczesciej nie tworzy tylko powiela zastane mozliwosci wytwozone przez miliony obecnych i nieobecnych pokolen wiec tak naprawde nie moze sobie roscic prawa do czegos wiecej niz kazdy inny poniewaz on tego nie wypracowal to jest wspolny owoc pracy milionow ludzi system kapitalistyczny to uzyrpacja niema tez takiej demokracji ktora by uwzglednila kazda opcje reprezentowana przez miliony ludzi zyjacych dlatego demokracja to mit i glupota a na dzis wygodne narzedzie w tworzeniu iluzji ze ma sie wplyw na to co sie dzieje ,przeszlosc nie moze rzutowac na przyszlosc to ze socjalizm kojazymy z bolszewizmem to bład logiczny Z przesłanek socjalnych moze wynikac struktura organizacji spolecznej o jakiej nie sni sie ludzią w glowach wyjsc nalezy poza doswiadczenie i wyuczony schemat szczegoly rozwiazan pojawia sie w umysle same............
 • @Slav 15:04:49
  nie było polskinizmu..
  zostaw Pan Dmowskiego w grobie, tu należy budować od nowa..
 • @jan 20:39:21
  Dobre. W sytuacji gdy socjalizm to gospodarka niedoboru, towarzysz lansuje socjalizm jako strukturę organizacyjną wyzwalającą potencjał wytwórczy o jakim się ludziom nie śniło. Rzeczywiście, socjalizm wyzwala potencjał z tym, że potencjał ten zmagazynowany jest w zbrojowniach, silosach nuklearnych, w ściśle strzeżonych obiektach. Zaiste, ludzkości się nie śniło do czego zdolny jest człowiek, który nie jest nawet kapitalistą, ale socjalistą właśnie. Taki George Soros, wielki niby kapitalista okazuje się lewakiem i socjalistą, zwolennikiem wysokich podatków, bardzo wysokich podatków sięgających nawet 70%. Dlaczego taki typ domaga się wysokich podatków? Ano dlatego, że sam ich nie płaci! To jest człowiek który należy do elitarnej grupy globalistów rządzących już teraz światem. O takich jak on i jemu podobnych mógłby towarzysz powiedzieć, że to kapitaliści, gdyby nie byli oni socjalistami. Tak, socjalizm zawładnął światem, ale właśnie dlatego ten świat stoi na skraju przepaści. Dobrze więc by było, gdyby towarzysz wpoił sobie pewne zasady przetrwania gdy fala nuklearna zmiecie cały ten dorobek zgromadzony przez tysiące pokoleń w kilka minut. towarzysz jako nie pozbawiony rozumu może przeżyć ukrywając się w jakiejś jamie. Ale potem wylezie w poszukiwaniu wody i czegoś do zjedzenia. Gdy znajdzie jakiegoś ocalałego smartfona, jestem ciekaw czy będzie się próbował do kogoś dodzwonić?!
  Ostatecznie to cudo techniki produkowane w miliardach egzemplarzy na całym świecie będzie mógł wykorzystać do inych praktycznych celów, choćby do otarcia rzyci, bo papieru nie będzie.
 • @wk..ny 21:59:44
  No to buduj Pan, na dziejsze czasy zaproponowałem Piaseckiego nie Dmowskiego.
 • @Slav 10:01:20
  nie jest Pan zwolennikiem społecznych więzi, a to dla starca jest przekleństwem.. w post atomowej rzeczywistości niech Pan zgadnie, czy ja Pana zjem ,czy Pan mnie? Podpowiem, dobrze odżywiaj się, abyś mi nie zaszkodził..

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

ULUBIENI AUTORZY