Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
62 posty 498 komentarzy

Slav

Slav - Każdy żyje we współczesnym świecie.

Nietypowe okoliczności pewnego literackiego debiutu

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Edan Lepucki, polskiego pochodzenia wschodzaca gwiazda amerykańskiej literatury z gatunku post-apocalyptic fiction.

Edan Lepucki urodziła się w Łodzi w 1981 roku, ale wychowała sie i mieszka w San Francisco w Kalifornii. Jest absolwentką Oberlin College i University of Iowa. Jest założycielką i dyrektorem firmy o nazwie: Warsztaty Sztuki Pisania. W 2014 roku wydała swoją debiutancką ksiązkę "Kalifornia". W rzeczywistości jest to jej druga powieść, gdyż pierwsza nie spotkała się z uznaniem wydawców. Rzekomo jako zbyt ambitna jak na rynek amerykański. Lepucki jednak uważa, że odmowa miała związek z jej biogramem w którym podała, że urodziła się w Polsce.

Powieść "Kalifornia" to apokaliptyczny thriller, którego akcja rozgrywa się na obszarze Kalifornii po serii katastrofalnych trzęsień ziemi, całkowitym zniszczeniu i splądrowaniu Los Angeles. Para kochających się młodych ludzi ucieka z miasta i buduje szałas na pustyni. Ich codzienne życie to walka o przetrwanie. Po pewnym czasie kobieta zachodzi w ciążę. Urodzenie dziecka zmusza rodzinę do poszukiwań większych skupisk ludzkich by zapewnić przeżycie dziecku. Powieść obfituje w wiele dramatycznych scen, zachowań i decyzji ludzkich. Opisów osiedli, skrajnego rozwarstwienia społecznego, bogactwa i nędzy. Według krytyków powieść jest piękna i błyskotliwa, z całkowicie oryginalnym podejściem do gatunku. Inni twierdzą, że doskonale wyraża niepokoje współczesnej Ameryki. Powieść została uznana za najlepszą książkę roku. Na liście bestsellerów New York Times ulasowała się na trzecim miejscu, na pierwszym w Los Angeles Times Bestseller. Nikt jednak nie spodziewał się wiele od debiutanckiej powieści. Standard edytorski, niski jak na amerykańskie warunki nakład 12 000 egzemplarzy. Potem jaby znikąd ms. Lepucki zdobyła literackie Lotto.

Rozgłos zawdzięcza komikowi i satyrykowi politycznemu Stephenowi Colbertowi, który w swoim telewizyjnym show w kanale Comedy Central wszczął spór z potężną firmą internetowej sprzedaży Amazon. Stephen Colbert zaczął atakować Amazon za zniechęcanie klientów do nabywania ksiązek wydawcy Hachette Book Group. Za centralny punkt swojej kampanii przeciwko Amazon przyjął książkę będącą debiutem literackim. Jako cel wybrał powieść "Kalifornia".  "Nie będziemy lizać ich monopolistycznych butów" powiedział o Amazon w swoim programie The Colbert Report, zachęcając widzów do akcji "pre-order" czyli składania zamówień na ksiązkę, która była dopiero w druku, w niezależnych księgarniach. O Amazon wyraził opinię że "jest najbardziej nieprzyjazna dla młodych autorów, którzy są publikowani po raz pierwszy". 

Odzew był niesamowity, a dla Edan Lepucki wstrząsem i czymś wręcz niewiarygodnym. W księgarni którą wskazał do dystrybucji wydanej ksiązki Stephen Colbert, w ciągu trzech dni podpisała 10 tys. egzemplarzy swej powieści a nakład ostatecznie sięgnął 100 tys. sztuk. Warto wspomnieć, że Stephen Colbert to nie tylko popularny i wpływowy showmen ale i pisarz. Wydał między innymi dwie ksiązki: "Jestem Amerykaninem (I tak można!)" w 2007 roku oraz "Jestem Polakiem (I tak można!)" w 2012 roku. Stephen Colbert prowadził także własne programy telewizyjne między innymi głośny "The Colbert Report" na Comedy Central a obecnie Late Show na CBS.

Edan Lepucki w ciagu jednego roku stała się uznaną pisarką a nawet wyrocznią przyszłości. W żartobliwym eksperymencie myślowym, Huffington Post zapytał 10 autorów powieści science-fiction, by odpowiedzieli na jedno pytanie: Co przyniesie następne 10 lat? Oto co Edan Lepucki miała w tej kwestii do powiedzenia: "W ciagu najbliższych 10 lat zobaczymy powrót do mody z poczatku lat 1990-tych. Po zakończonej emisji serialu "Mad Men" ludzie będą obsesyjnie wzorować się na przedstawionych w serialu obyczajach w tym wystroju wnętrz i umeblowaniu w stylu "shabby-chic". W najbliższych latach nastąpi bardziej widoczny podział jesli chodzi o technologie. Jeden segment społeczeństwa będzie coraz bardziej uzależniony od komputerów i telefonów, posuwając się aż do osadzenia w gałkach ocznych, nawet u dzieci, mikroprocesorów umożliwiających wybieranie numerów wzrokiem. Inni będą unikać technologii całkowicie i popierać zakaz używania telefonów w miejscach publicznych, podobnie jak jest teraz z zakazem palenia w restauracjach. Pod koniec dekady ktoś będzie się starał wyjść za mąż za robota.  Marihuana stanie się legalna w większości krajów. Coraz trudniej będzie przeprowadzić aborcję, szczególnie w krajach konserwatywnych. George Clooney będzie ubiegać się o urząd prezydenta. Zmieni się funkcjonowanie internetu szczególnie w kierunku różnych rozwiązań płatniczych i ochrony interesów.

Mam nadzieję, że wkrótce powitamy i w Polsce wydaną po polsku powieść "Kalifornia" tej tak oryginalnej autorki.

KOMENTARZE

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

ULUBIENI AUTORZY